top of page
BEcover_edited_edited.jpg

KES ME
OLEME?

Burlesque Estonia on mittetulundusühing, mis tegeleb Eesti burleskikultuuri hoidmise ja arendamisega, koondab siinseid burleskiartiste, korraldab koolitusi ja regulaarseid trenne.

 

Lisaks korraldame burleskishow'sid, pakume koolitusi tüdrukuteõhtutele ning meie ümber on koondunud tegus burleskifännide kogukond.

Burlesque Estonia MTÜ

Registrikood: 80358661

Asutatud: 08.07.2013

Pangarekvisiidid:
MTÜ Burlesque Estonia

EE231010220222879229

SEB Pank


E-post: info@burlesque.ee

Telefon: +372 5695 5984

INSTAGRAM

Mis on burlesque

Žanrist:

Burlesque ei ole tantsustiil, vaid etenduskunsti vorm, mis ühendab teatrit, tantsu ja striptiisi. Ameerikas nimetatakse burleski vahel ka the-art-of-tease'iks. Euroopas on levinum arusaam sellest lavavormist kui "muinasjutust täiskasvanutele". Burlesque on fantaasiate kehastus laval.

Väljaspool burleskiringkondi on tuntuim burleskitar Dita Von Teese, vintage-glamuuri armastav balletikoolitusega artist, kes liigub elegantselt nii hiiglaslikus martiiniklaasis kui ka varvaskingades laval tippides. Burleskimaailmas on Dita üksnes jäämäe tipp. See žanr on koduks kõigele, mida artistid luua suudavad.

Neoburlesk segab rõõmuga elemente kõikvõimalikest tantsustiilidest, teatraalsest miimikast ja striptiisist ning võib hõlmata ka tsirkuse, tuletantsu või fetišielemente.

Klassikaline (ehk vintage) burlesque on tuntud just ekstravagantsete kostüümide, lokkava sensuaalsuse ning ajastuhõngulisuse poolest.

Burleskiartisti vanusele, välimusele ja soole piiranguid pole, kuid täisealine peab olema. Meeste esitatavat burleski nimetatakse boylesque’iks, mis on sõnade boy (ingl poiss) ja burlesque sümbioos.

Põhireegel on, et kõige intiimsemaid kehaosi ei paljastata.

Sõna burlesque tähendab otsetõlkes rämedat nalja: burla tähendab itaalia keeles nalja, naeruväärsust või tögamist, grottesco või grotesque aga moonutatud, räiget ja liialdatud.

Eesti keeles kasutame ka sõna burlesk.

Ajaloost ja tänapäevast: 

Millal või kus burlesk päriselt alguse sai, ei ole teada, sest burlesk on aja jooksul oma nägu oluliselt muutnud. 

18. sajandi lõpus tekkis Londoni teatrites viktoriaanlik burlesk, mis tähendas tuntud lavateoste lühendatud pilaversioone lihtrahva meelelahutuseks. Tol ajal puudus burleskil ajastu kommete tõttu seos striptiisiga, küll aga oli omal kohal alla poole vööd huumor. 

 

19. sajandi alguses jõudis burlesk Ameerikasse ja sellest sai populaarne meelelahutusvorm. Burlesk oli osa etendusest, mis ühendas tantsu, laulu, kondiväänamist, mustkunsti, absurdi ja satiiri ning tögas poliitikat ja ülemklasse. Tekkisid esimesed burleskiteatrid. 

 

1930ndateks oli Ameerikas hulk populaarseid burleskitruppe ja -staare. Sellele järgnenud kümnendeid peetakse burleski kuldajastuks. Menukust kogus sooloburlesk ning sellest ajastust on pärit ka esinejad, keda tänapäeval nimetatakse burleskilegendideks, nagu Temperest Storm, Satans Angel, Zorita jpt.

Pärast seksuaalrevolutsiooni saabumist, kui paljas ihu muutus üha tavalisemaks, ei olnud burleskil mõneks ajaks enam erilist kohta. Burlesk kadus. Alguse said esimesed striptiisiklubid. 

 

1990ndate lõpus burlesk taasavastati ning sündis neoburlesk.

Tänapäeval on burlesk globaalne fenomen. Eriti populaarne on see just Ameerika rannikuosariikides, Euroopas ja Austraalias ning on tasakesi kanda kinnitamas ka Aasias.

Eestisse jõudis tänapäevane burlesk aastal 2010.

Tekst: Liisa Tagel & Kristiina Randrüüt

MIS ON BURLESQUE?

bottom of page